Tarcica sucha czy mokra – która jest lepsza i dlaczego?
STANDREW S.A
www.standrew.com.pl
Wybierz wersję językową:
rzetelna firma
notowana_c
ce

> Tarcica-bedzie-lepsza-sucha-mokra

Tarcica jest w praktyce surowcem, który na szeroką skalę wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie. Niektórzy mogą mieć jednak pewne wątpliwości, czy w tym przypadku lepiej sprawdzi się surowiec suchy, czy mokry. Jak wygląda to w praktyce? Serdecznie zachęcamy do lektury.

Tarcica sucha do zastosowań konstrukcyjnych

Jeśli chodzi o wykorzystanie, to materiał ten sprawdza się przede wszystkim do tworzenia konstrukcji budynków. Tutaj zastosowanie ma przede wszystkim tarcica sucha, która dzięki temu nie jest tak podatna na rozwijanie się grzybni i nie pęcznieje w niekontrolowany sposób. Oczywiście tarcica budowlana nie może być również zbyt sucha, może bowiem dochodzić m.in. do jej pękania. Dlatego też w przypadku drewna na więźbę optymalny parametr pod względem wilgotności to od 10 do około 15 procent.

Tarcica do pozostałych zastosowań przy wykończeniu domów

Poza wykorzystaniem na więźbę dachową drewno ma też oczywiście wiele innych zastosowań. Przykładem jest jego zastosowanie do robienia podłóg i tutaj również lepiej sprawdzi się materiał suchy, choć wciąż nieprzesuszony. Najlepiej więc, aby wilgotność szacowała się na poziomie od 6 do 10 proc. Natomiast wilgotność elementów z drewna do budowania drzwi i okiennic, również nie powinna być zbyt wysoka i przekraczać 15 proc.

Przewaga tarcicy suchej nad mokrą

Jak doskonale pokazują powyższe przykłady, w przypadku budownictwa zastosowanie ma przede wszystkim tarcica odpowiednio wysuszona i to z wielu różnych powodów. Kluczowe jest to zwłaszcza w przypadku elementów konstrukcyjnych, które muszą być solidne i wytrzymałe. Nie jest to niestety możliwe, jeśli drewno nie zostało wysuszone do odpowiedniego poziomu.

Zakup tarcicy wysuszonej w odpowiedni sposób oraz ze sprawdzonego źródła to gwarancja tego, że prace budowlane będą wykonane w sposób rzetelny, a konstrukcja domu okaże się wytrzymała i odporna na niszczenie. Dlatego też zachęcamy do skorzystania z oferty naszego zakładu tartacznego, w którym oferujemy m.in. tarcicę bukową, dębową oraz jesionową.