Sinizna drewna – czym jest oraz czy można ją usunąć?
STANDREW S.A
www.standrew.com.pl
Wybierz wersję językową:
rzetelna firma
notowana_c
ce

> Sinizne-da-sie-usunac

Sinizna drewna to inaczej sinica. Niestety jest ona dość częstym problemem zarówno leśników, jak i firm zajmujących się obróbką. Czy istnieją sposoby na jej usunięcie?

Czym jest sinizna?

Sinizna drewna to ciemniejsze zabarwienie, które może mieć barwę zieloną, szarą lub czarną. Za taką zmianę odpowiadają grzyby, których zarodki zazwyczaj przenosi wiatr. Najczęściej więc ma to miejsce w okresie wiosennym i letnim, gdy procesowi temu sprzyjają warunki.

W jaki sposób można usuwać siniznę drewna?

Oczywiście zdecydowanie lepiej zapobiegać, choć istnieją skuteczne metody na jej usuwanie. Jeśli problem widoczny jest w warstwie powierzchniowej drewna, wówczas wystarczy jego oszlifowanie, ewentualnie inna technika mechanicznej obróbki. Co jednak, gdy sinizna dostała się aż do wnętrza? Na szczęście także i w tej sytuacji można skorzystać z kilku technik.

Są to przede wszystkim substancje o działaniu wybielającym, w tym m.in. chlorki wapnia. Dzięki temu procesowi produkty tartaczne mogą odzyskać naturalny odcień, a wszystko to dzięki degradowaniu grzybni, właśnie dzięki działaniu tego typu produktów.

Jak skontrolować stan drewna?

Po użyciu wspomnianych środków trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach. Istotne jest przede wszystkim to, aby zastosowane preparaty nie doprowadziły do osłabienia struktury drewna, zwłaszcza wykorzystywanego później do celów budowlanych.

Istotne jest też, aby przed dalszym procesem wykańczania drewna, np. za pomocą lakierów sprawdzić, czy w miejscu usuwania sinizny nie powstały żadne zmiany. Jeśli jednak produkty chemiczne stosowane do tego celu użytkowane są zgodnie z zaleceniami producenta oraz w sposób prawidłowy, wówczas takie ryzyko jest mniejsze.

Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na to, aby usuwać siniznę z drewna. Z naszej strony zalecamy jednak, aby starać się przeciwdziałać temu procesowi, m.in. dzięki skróceniu czasu magazynowania elementów drewnianych właśnie w okresie wiosenno-letnim. Ważne jest też zabezpieczenie materiału, aby uchronić przed kontaktem z grzybami i ich zarodnikami.