Co to jest sinizna na drewnie i czym jest spowodowana?
STANDREW S.A
www.standrew.com.pl
Wybierz wersję językową:
rzetelna firma
notowana_c
ce

> Czym-sinizna-drewnie

Sinizna występuje w obumierających drzewach i w tarcicy gatunków iglastych, głównie sosny i świerka. Jest jedną z najczęściej występujących wad drewna, a można ją rozpoznać po przebarwieniach, plamach różnej barwy, wielkości, kształtu i smugach. Przyczyną jej powstawania są grzyby należące do workowców i niedoskonałe, wnikające w strukturę drewna. Warto stosować środki zapobiegawcze.

 

Co to jest sinizna na drewnie?

 

Drewno jest pięknym i cennym materiałem. Zdarza się jednak, że choruje i traci swój naturalny kolor. Dzieje się to zazwyczaj wiosną, pojawiają się na nim niebieskie, sina, zielonkawe, a także czarne plamy. Wtedy mówimy o siniźnie, powstałej przez wnikanie niektórych gatunków grzybów w strukturę drewna. Zakażeniu ulega drewno okrągłe, niekiedy konstrukcyjne oraz świeżo wyprodukowana tarcica. Warto zapobiegać pojawianiu się sinicy drewna. Pierwszym sposobem jest utrzymywanie ponad 80% wilgotności, zanurzając surowiec w wodzie czy opryskując nią. Drugi to wysuszanie drewna do poziomu wilgotności poniżej 8%, które oferuje Przedsiębiorstwo Standrew S.A., za pomocą specjalnych urządzeń. Termiczna obróbka nadaje surowcowi zupełnie nowy wachlarz właściwości. Czas procesu wynosi od kilku do kilkunastu dni i jest uzależniony od rodzaju materiału i wilgotności końcowej. Można również zastosować profilaktycznie środki i kąpiele chemiczne.  Dzięki temu zachowa on zalety mechaniczne i walory estetyczne.

 

Jak usuwać siniznę?

 

Jeśli chodzi o siniznę występującą w tarcicy czy drewnianych elementach, należy zastosować obróbkę mechaniczną, struganie lub szlifowanie. Jeżeli wada jest głęboka albo też nie ma możliwości przeprowadzenia czynności, należy wybielić materiał preparatem chemicznym, czyli poddać działaniu, np.: związków chlorku wapnia, sodu czy szczawianów, po czym zmyć go środkami zobojętniającymi. Dzięki temu powierzchnia zostaje utleniona, natomiast drewno odzyskuje swoją barwę. Stosując jakikolwiek produkt usuwający siniznę, czy zapobiegający rozwojowi gatunków grzybów, należy sprawdzić, czy nie wpływa negatywnie na środowisko i na zdrowie człowieka.